Ağız Kokusu ( Halitozis ) Nedenleri ve Kurtulma Yolları

     

 

     Ağız kokusu bir çok insan için kurtulması zor bir durumdur. Kişilerin toplum içersindeki özgüvenlerini sarsar. Aynı zamanda sürekli karşılaştığı arkadaşları ve ailesi tarafından da çokça şikayet edilen bir durumdur.
  Ağız kokusunun nedenleri oldukça fazladır. Bu yüzden bir çok branşı ilgilendiren bir çözüm yolları silsilesi vardır. Belirli bir plan dahilinde muayene ve tedaviye başvurmak gerekir.  Ağız kokusu olduğunda sırasıyla diş hekimine, KBB doktoruna, dahiliye doktoruna muayane olmak gerekir. Sadece ağız içi sıkıntılar ağız kokusunu neden olmaz boğaz ve mide hastalıkları da ağız kokusu yapabilmektedir.  Ağız kokusunun çoğu nedeni ağız içi faktörlerdir.  Bu nedenle sorunu aramaya ağız içinden başlamak uygun olur.
  Şİmdi sıralayalım ağız kokusunun nedenlerini ve nedenlere göre de çözümlerini.


      Diş Hekimi

 1. - Ağızda boşluk oluşturan, içine yiyecek kaçan çürük dişler
 2. - Diş fırçalamamak yada yetersiz fırçalamak
 3. - Dil temizliği yapmamak
 4. - Bozuk dolgu yada iyi yapılmamış protez dişler
 5. - Eskimiş protez dişler
 6. - Diş eti hastalıkları nedeni ile diş eti içersine kaçan yiyecekler
 7. - Diş eti çekilmeleri nedeni ile dişler arasında oluşan boşluklarda yiyecek kalması
 8. - Aşırı çapraşık diş dizilimi
 9. - Yarı gömülü yirmi yaş dişleri
 10. - Yoğun diş taşları
 11. - Bozuk dil yapısı
 12. - Tükrük miktarında azalma
 13. - Hareketli protez kulanan hastalarda gece protezleri çıkarmamak ve yemeklerden sonra bunları yıkamamak

       KBB

 

 1. - Sinüs enfeksiyonları
 2. - Ağızdan nefes almak
 3. - Boğaz enfeksiyonları 
 4. - Bozuk tonsil ( bademcik ) yapısı

       Dahiliye

 

 1. - Mide rahatsızlıkları (ülser, gastirit, reflü )
 2. - Diabet (Şeker Hastalığı)
 3. - Karaciğer hastalıkları
 4. - Böbrek hastalıkları

      Alışkanlıklar ve Beslenme

 

 1. - Sigara ( Tütün Kullanımı )
 2. - Sarımsak Soğan vb ağırlıklı gıda tüketmek

Dil Fırçalamak Önemlidir.

    Öncelikle düzenli ve düzgün diş fırçalamak ağız kokusunu engellemek için en basit ve ilk yoldur. Dil fırçalaması ağız kokusunu gidermede  önemli bir yer tutar. Tütün kullanımı söz konusu ise mutlaka bırakılmalıdır. ( Yoksa ağız kokusundan kurtulmak pekde mümkün olmaz. ) Dişler fırçalanmasına rağmen eğer ağız kokusu geçmiyor ise bir diş hekimine gidip bunun nedenini öğrenmeli ve tavsiyelerine uymalıyız. Hekimlerin yazacağı gargaralar da faydalı olabilir. Talimatlarına uygun kullanılmalıdır. Ağız içi tedaviler yapıldıktan sonra da hala geçmiyor ise KBB doktoruna muayene olmalıyız. Varsa bir rahatsızlığımız tedavileri yapılmalı. Hala devam eden ağız kokusu var ise Dahiliye (iç hastalıkları ) doktoruna muayene olmalıyız. Gerekli tedaviler yapıldıktan sonra şikayetlerimiz de azalma olmalıdır. Kronik rahatsılıklar var ise tam olarak ağız kokusundan kurtulmak mümkün olmayabilir ancak tahammül edilebilir seviyeye indirilebilir.

 

dil fırçalamak

 

    Diabet, hem solunum yollarından gelen bir kokuya hem de diş eti harabiyeti yaptığı için dişeti kaynaklı ağız kokusuna neden olur. Mutlaka kontrol altına alınmalı ve tedavi edilmelidir. 
     Baş ve boyun bölgesinden alınan radyo terapi sonucu tükrükte azalma ve diş çürükleri görülür. Bu nedenle  çürük dişler, bunlara tutunan yiyecekler, ağız içinin doğal temizlenme sürecinin bozulması nedeni ile ağız kokusu olur. Diş hekimlerine tedaviler yaptırılarak şikayette azalma sağlanabilir.
   Eskimiş ve artık yapısı bozulmuş, yerinden çıkmış porselen dişler en yoğun ağız kokusuna neden olan sebeplerden biridir. Bir an önce tedavilerini yaptırmak gerekir.
    Hareketli diş protezi kullanan hastalar mutlaka her yemekten sonra ağızlarını çalkalamalı dişlerini fırçalamalı, protezlerini diş fırçası ve su ile temizlemelidir.

 

kirli dil ağız kokusuna neden olurbozuk dil yapısı

 

 

 

 

Tütün Ürünleri Kullanımını Bırakmak Gerekir


    Tütün kullananlarda ( sigara ) ağız ve boğaz kanlanmasında azalma olur. Diş eti rahatsızlıklarında ağrı ve acı hissedilmez bu nedenle tedavilerde geç kalınmış olur. Diş yüzeyine biriken ( katran) renklenmeler diş yüzeyini bozduğu için diş taşı birikimini tetikler ve yiyeceklerin dişlere tutunmasını kolaylaştırır. Boğazda, ağızda ve dilde kalan tütün (sigara) etkileri başlıca ağız kokusu nedenlerinden biridir. Tütün ( sigara ) kullanmamak ağız kokusunu azaltmak için etkili yollardan biridir.
  Burunda;  kronik sinüzit yada kemik-kıkırdak yapasındaki bir bozukluk nedeni ile tıkanıklar mevcut ise ağızdan nefes alma meydana gelir. Bunun sonucunda üst damakta derinleşme, çene ve diş yapısında bozukluk meydana gelebilir. Kronik dişeti hastalıkları, bozulmuş diş yapısı, kronik boğaz enfeksiyonları, ağızda kalmış yiyecekler , azalan tükrük miktarı nedeni ile ağız kokusu olabilir. Mevcut durum ilerlemeden tedavi olmak gerekir.
   Çürük dişlerin ve enfekte diş etlerinin tedavileri yapılmalı ve gerekiyorsa diş protezleri, ortodontik tedaviler ile diş yapıları düzeltilmelidir. 

   Sarımsak - soğan gibi kokulu gıdalar tüketildikten saatler sonra bile ağız kokusu yapabilir bu nedenle ağız kokusu şikayeti olan kişiler buna dikkat ederke bu gıda tüketim zamanlarını ayarlamaları yerinde olur.

 

sarımsak ve soğan ağız kokusu yapar

 
Görüntülenme: 340
Eklenme Tarihi: 15.03.2018