Braketler ve Diş Telleri Nasıl Takılır?

   

 

Diş telleri ve ortodontik braketler ( diş tellerinin dişlere kuvvet uygulamasını sağlayan aparat ) diş dizilimlerinde bozukluk olması durumunda kullanılır. Ortodontik tedavi görmeden önce mutlaka dişler konrol edilmeli çürük diş, iltihaplı diş eti, çekilmesi gereken diş vs. bulunmamalıdır. Zaten ortodonti uzmanı olan bir diş hekimine gitti iseniz mutlaka bu aşamalardan geçersiniz. 

    Diş teli tedavisi sırasında da mutlaka diş fırçalaması yapılmalı. Bu dönem için özel üretilmiş diş fırçalaları ve bakım setleri mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır. Aksi halde ya tedavi yarım kalır yada dişler çürümeye başlar. 

     Diş telleri takılırken öncelikle diş yüzeyleri temizlenir. Sonrasında asit uygulanarak diş yüzeyleri pürüzlendirilir ki braketler diş yüzeyine sıkıca tutunsun. 

Braketler diş yüzeylerine özel yapıştırıcılar ile tutturulur. Braketlerin arasına diş telleri yerleştirilerek işlem tamamlanır. Kimi durumlarda ek apareyler yada lastiklerle tedavi desteklenir. Aşağıdaki videoda genel diş teli ve braket takılması gösteriliyor.

 

 

 

  Braketler ve Diş Telleri Nasıl Takılır?
 
Görüntülenme: 485
Eklenme Tarihi: 19.02.2018