Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu

      Çocuklarda diş hekimi korkusunu yenmenin yollarından en etkilisi böyle bir korkunun oluşmasını en baştan engellemekten geçer. Ebeveynler diş tedavilerine giderken çocuklarını "alışsın", "görsün" diyerek yanlarında götürürler ki bu oldukça yanlıştır. Çünkü ebeyenler işlem yaptırırken  çeşitli tepkiler verebilir bu çocuklar üzerinde kalıcı etki yaratır. İlk deneyim oluğu için bunu unutmazlar ve bu korkunun fitilini ateşlermiş olur. Çocukların arkadaşlarından duydukları abartılı hikayeler de onları oldukça etkiler. Ebeveynler yaptırdıkları tedavileri bir başkasına anlatırken çocuklar buna şahit olursa özellikle de diş hekimi gitme zamanına yakın bir dönemde oldukça korkutucu olabilir. Çocukların genellikle anlamadığı yada duymadığı düşünülür ki oldukça hatalı bir düşüncedir.
 
 
 
Çocuklar yaklaşık 4 yaşından itibaren bir çok şeyi anlar duruma gelirler.  Yaptırılan tedavilerin özellikle diş çekim bölgelerinin gösterilmesi de çok yanlıştır. Çocuklar anestezi etkisini hayal edemezler sadece gördükleri fotoğraf karşısında korkarlar.
     
        Doğru olan yöntem ise basittir aslında. Diş tedavisne ihtiyacı olmadığı bir dönemde sakin bir diş kliniği seçip çocuğun diş kliniğine ve diş hekimine aşina olması sağlanmalı. İlgili ve iletişim becerileri kuvvetli bir hekim seçilecek olursa bu deneyim olduça verimli geçer. Klinikte keyifli zaman geçirmesi sağlanmalı ve ortamı keşfetmesi için zaman tanınmalı. Sonraki dönemlerde yine gididecek olursa ilk heyecan atlatılmış olur ve gerektiğinde tedavi yapılacak düzeyde iletişime açık hale gelir çocuklar.
 
 
 
 
      İlk tanışma 4 yaş civarı olursa hem deneyimlerini hatırlamaları ve gördüklerini anlamaları kolay olur. Eğer çocuklarda işlem gereken bir durum var ise diş hekiminden korkan çocuklarda ebeveynler tarafından yapılcak işlemden hiç bahsedilmemeli sadece şikeyetinin geçeceği telkin edilmeli. Üzerine konuşuldukça korku büyür. Ancak korkusu olmayan çocuklara çok basit bir dille ağrı ve acıdan bahsedilmeden yapılacak işlem detaylara girilmeden anlatılabilir.
 
 
 
 
Görüntülenme: 324
Eklenme Tarihi: 22.01.2018