Kanal Tedavisnin Önemi

 
     Kanal tedavisi, dişin kök kısmındaki canlı dokusunun ( pulpa - damar sinir paketi ) çıkartılıp yerine  kanal dolgu malzemeleri konularak yapılan diş tedavisine denir. Kanal tedavisi bir dişi çekilmekten kurtaran en son tedavidir.
Kanal tedavisi hangi dişlere yapılmaz ?
 - Kök kanal şekilleri çok eğimli ve zikzak çizen bir yapısı olan
 - Mobil durumdaki yani anatomik standartlardan daha fazla oynayan
 - Kök ucunda büyük lezyon ( kist ) olan 
 - Dişeti hastalıklarından enfekte olmuş 
 - Dişeti seviyesinin çok altında kırılmış dişlere  yapılmaz. 
 
     Peki dişlerin çekilmesi durumunda ne olur ?  Diş çekim bölgesindeki kemik erimeye başlar. Uzun süre dişsiz kalırsa bu bölge komşu dişler boşluğa doğru hareket ederler yada eğilirler. Bu nedenle boraya tekrar diş protezi yapma imkanı kalmayabilir.Üst çenede o dişin karşılığı olan diş aşağıya  uzamaya başlar. Uzayan dişte temas noktaları değiştiği için yiyecek sıkışmaya ve bu nedenle  çürük oluşmaya başlar. Kökler açığa çıktığı için soğuk sıcak hassasiyeti olur. Ağız açma-kapama hareketleri sırasında karşı dişlere zarar vermeye başlar. Bu dişinde çekilmesi yada kanal tedavisi yapılması gerekebilir.
 
 
 
      En iyi ihtimalle bunların hiç birisi olmaz ancak buraya bir diş koyabilmek için komşu iki dişin küçültülmesi gerekir. Sağlam ve sağlıklı iki diş işlem görmüş olur. Yapılacak başarısız protez kısımlarına girerek konuyu uzatmak istemiyorum bu da ayrı boyut. Diyelim ki maddi imkan ve zaman müsait implant tedavisi yapıldı. Tek bir diş için iyi bir ücret ödemek  ve cerrahi operasyon gerekiyor. Genel sağlık durumunuz iyiyse tabi. 
     
 
    Uzun sözün kısası bir dişi çektirmek sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Herkes de bu sorunlar oluşmaz ancak kimlerde olacağıda bilinemez. Kanal tedavisi imkanını dişle ilgili yukarda saydığımız bir sorun  yoksa denemek gerekiyor. Bugünün imkanlarında dişin kron (dişin ağızda görünen kısmı) kalmasa dahi onu kurtarma imkanımız var. Kanal tedavisi sonrası " post " dediğimiz fabrikasyon yada dişe özel olarak üretilen metal maddeler dişe uygulanır. Bu sayede diş protezi yapma imkanına kavuşuruz.
 
 
 
Görüntülenme: 523
Eklenme Tarihi: 18.01.2018