Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

     Diş taşı tükrük içersindeki minerallerin diş yüzeyine tutunması ve kalsifiye olması sonucu oluşur. Genellikle alt keser dişlerin dile bakan yüzeyinde, üst azı dişlerin yanağa bakan yüzlerinde, bazen de alt keser dişler ile üst keser dişlerin dudağa bakan yüzlerinde oluşur. Ancak eğer herhangi bir nedenle tek taraflı yani sadece sağ yada sol çene  ile yemek yenilir ise kullanılmayan tarafta diş taşı yoğun olarak oluşur. Bu nedenle iki yönlü kullanım önemlidir. Aksi halde yoğun diş taşı  diş eti çekilmesine neden olur. Bu nedenle dişler çekilmek zorunda kalınabilir.
 
 
     Diş fırçalamak diş taşı oluşum döngüsünü uzatır ancak tamamen engelemez. Bu nedenle kişiye göre  değişen aralıklarla diş taşlarını temizletmek gerekir. Diş taşı temizliği bir miktar diş yüzeyine zarar verebilir. Dişlerde hassasiyet yapabilir ancak diştaşının dişte yaptığı harabiyet daha fazladır. Kar zarar oranına bakıldığında gerekli ise yaptırmak doğru olur.
                                                                                   Mavi alandaki diş taşları temizlenmiş       
   
 
 
     Diş taşı temizliği yaptırmadan en az bir hafta önce eğer dişlerimizi fırçalamıyorsak fırçalamaya başlamalı ve tuzlu su veya gargara ile ağzımızı günde iki defa çalkalamalıyız. Dişetlerindeki ödemin (şişlik) ve iltihabın azalması diş taşı temizliği yapılırken hissedilen sızlamayı ve kanamayı oldukça azaltır.
     
    Kavitron 
 
    Kretuar dediğimiz el aleti ile yada kavitron denilen cihazlarla diş taşı temizliği yapılır. Bu temizlik sırasında gözle görünen ve diş etinin en fazla bir kaç milimetre altındaki taşlar alınır. Daha aşağıdakı taşlar için özel aletler ve ameliyat benzeri işlemler gerekebilir. Diş taşı temizliği sırasında anestezi gerekemez iken derin temizlik sırasında anestezi yapılır.
 
 
      Kretuar
 
 
     Diş taşı temizliği sonrası çizilen diş yüzeylerini düzeltmek için polisaj (parlatma) patı yada pomza  kullanılır. Bu işlem ile diş yüzeyindeki sonradan oluşan renklenmeler de (çay, kahve, tütün lekeleri gibi) giderilmiş olur. Ancak diş rengi olduğundan daha açık olamaz. Dişlerin doğal rengi ne ise o görünür hale gelir. Diş ağartma  işlemi ile karıştırmamak gerekir. Diş ağartmada kimyasal maddeler kullanılarak dişlerin rengi doğal renklerinden 
daha açık hale getirilir.
 
 
  Diş parlatma ( polisaj ) 
 
 
Diştaşı temizliği sonrası ;
- İki saat bişey yiyip içmemek
- bir haftaya kada aşırı sıcak soğuk gıdalar yiyip içmemek
- Dişlerde renklenmeye neden olan şeylerden kulanmamak
- dişleri düzenli fırçalamak
- flor içeren diş macunu kullanmak
- tuzlu su yada gargara ile ağzı çalkalamak uygun olur.
 
Görüntülenme: 1988
Eklenme Tarihi: 16.01.2018