Diş Çürüğü ve Diş Ağrısı

 
Diş çürüğü nasıl oluşur?
Diş çürüğü şekerli (basit şekerler) gıdalar tüketildiğinde ağız içindeki bakterlerin bunları işlemesi sonucu oluşan asitlerin etkisi ile meydana gelir.Bakterilerin oluşturduğu asitler önce dişin en sert ve dıştaki tabakası olan "mine" yi etkiler. Tebeşirimsi beyaz bir renk alır.Bu aşamada soğuk sıcak hassasiyeti görülebilir dişte.
 
 
 Mavi bölge yeni çürüğü, yeşil bölge ilerlemiş çürüğü gösteriyor
diş çürü başlangıç ve ilerlemiş
 
Daha sonra mineye göre daha yumuşak olan dentin tabakasına geçer buradaki etkisi daha fazla ve yayılmacıdır. Bu aşamada soğuk sıcak hassasiyeti ve tatlı gıda tüketildiğinde kısa süreli ağrı olur. Dişteki çürük; dişin sinir dokusuna yaklaştıkça ağrının şiddeti, süresi artar ve soğuk sıcak hassasiyeti daha da belirginleşir.
 
 
İlerlemiş çürük, içine yiyecek kaçar ve ağız kokusu yapar
 
Çürük, dişin sinir tabakasına çok yaklaştığında uzun süren ağrılar, ağrı kesici alma ihtiyacı, sadece su içilse bile devam eden ağrılar meydana gelir.  Bu safha dişin son canlı kaldığı safhadır. Bu aşamada eğer hala diş hekimine gidilmezse artık dişte enfeksiyon görülmeye başlayabilir.
     Gece uyutmayan ağrılar, kendiliğinden başlayan ve durmayan diş ağrıları, dayanılmaz basınç hissi ile kendini gösterir. Bu şikayetlerden sonra  dişe sadece dolgu yapma imkanı kalmaz kanal tedavisi yapılarak sinirlerinin de alınması gerekir.
 
Yaygın çürük, kanal tedavisi ve protez tedavisi gerekebilir
 
Bir sonraki safha da enfeksiyon dişin kök kısmın dışına çıkar dişin üzerine basamama , dişte yükselme hissi, gece ağrıları ve geçmeyen ağrılar  görülür. Bu safha da antibiyotik kullanmak gerekebilir. Sonrasında kanal tedavisi uygulanır. Bir şekilde tedaviye başlanmaz bu durum uzatılırsa dişteki ağrı geçer ve yanakta yada yüzde şişlik ile birlikte enfeksiyon daha geniş dokulara yayılır. Antibiyotik kullanımı sonrası  kanal tedavisi yapılabilir. 
 
Küçük çürük, aşamalı olarak ilerleme duraksama dönemleri var
 
 
  Diş çürükleri bulundukları yere göre ilerleme gösterirler. İki dişin arasında oluşan çürükler daha sinsi olurlar dişteki çürük çok artana kadar yada diş çürük
nedeniyle kırılana kadar çok belirti vermeye bilir. Dişlerin yanağa bakan yüzeylerindeki çürükler daha çabuk fark edilirler ancak önemsenmez ise onlarda ciddi şekilde ilerler ve dişe zarar verirler. Dişin çüğneme yüzeylerinde oluşan çürükler  daha çabuk fark edilirler. İçlerine yiyecek kaçması ve ağrı şiddetinin fazla olması onları daha önce fark etmemize neden olur.
Diş çürüklerinin yerine, dişteki yaptığı harabiyete, hastanın ağız hijyen durumuna göre yapılacak tedavi değişir.
 
Ön diş çürükleri  sık görülür ve estetik görüntüyü oldukça bozar
 
Görüntülenme: 1102
Eklenme Tarihi: 15.01.2018