Diş Ağrılarının Günlük Hayata Etkisi

 
   Baş ve boyun bölgesi hastalıkları insan vucudunun  diğer bölgelerine oranla daha rahatsız edici,  ağrılı ve konsantrasyon bozucudur. Bunun sebebi beyine çok yakın olmasından ve daha hassas sinirlerle örülü olmasıdır. Özellikle ağız bölgesi; dil, dudaklar, dişler dokunma ve basınç duyusuna karşı oldukça hassastır. Dişlerimiz ile mikron düzeyinde kalınlıktaki cisimleri bile hissederiz. Dilimiz ile en küçük değişiklikleri bile farkederiz. Bu kadar hassas dokuların hastalıkları da oldukça ağrılı olmaktadır.  İyi bakılmayan ağızlarda sık sık enfeksiyonlar ve hastalıklar olmakta kişinin hayatı olumsuz  etkilenmekte, yaşam kalitesi bozulmaktadır. Diş ağrıları geceleri daha yüksek olur. Sebebi ise yatınca bu bölgedeki kan  basıncında artış ile birlikte ağrı düzeyinde de artış olmasıdır. Uykusuz bir gece demektir bu da. Kişi gün içinde yapmayı planladığı işleri yapamaz yada gerekli özeni gösteremez duruma gelmektedir. 
 
diş ağrısı mutsuz eder
 
Ağrı yüzünden yeterince beslenemez ve enerji düzeyi düşer. Bununla birlikte kişi kendisini mutlu ve  enerjik hissedemez. Hemen tedaviye başlanmaz ve ertelenirse kişilerde kısa dönemli depresyon bile  görülebilmektedir. Özellikle ileri yaşlarda uzun süren diş problemleri kişilerin sadece vücut sağlığını bozmakla kalmayıp  özgüvenlerinin bozulması, kronik depresyon, sosyal hayata katılımda azalma, sürekli şikayet hali gibi sorunlara da neden olmaktadır.
 
 
sağlıklı kişi enerjik olur
 
Dişlerdeki ağrılar enfeksiyon kaynaklı ise bunun bir çok şekli olabilir. 
 - Sadece diş içinde 
 - Kök çevresine yayılmış 
 - Diş bölgesinde şişlik ile birlikte 
 - Yanaklara doğru yayılmış şişlik ile birlikte
 - Yanaklar, göz altı bölge, boyun bölgesi ile birlikte olan enfeksiyon çeşitleri vardır.
 
 
 
Özellikle şişlikler ile görülen enfeksiyon şekilleri kişilerin görsel durumlarını da bozduğu için ayrıca rahatsızlık unsuru olmaktadır.
 
 
Görüntülenme: 301
Eklenme Tarihi: 13.01.2018