Ağız ve Diş Sağlığında Antibiyotik Kullanımı, Yararları ve Zararları

   Diş iltihabı, dişeti iltihabı yada ağız da herhangi bir enfeksiyon durumunda sıkça antibiyotiklere başvurulur. Son yıllarda giderek artan antibiyotik kullanımı; yan etkilerinin yanı sıra " antibiyotik direnci " denilen antibiyotiklerin enfeksiyonları geçirememe durumu ortaya çıkmaya başladı. Bu daha çok ve daha sık antibiyotik kullanımına ve bir kaç antibiyotiği bir arada almaya neden oluyor. Bu kısır döngünün kırılabilmesi için hem genel sağlık yönünden iyi hemde ağız ve diş sağlığı yönünden iyi olmak gerekiyor.

antibiyotikler

       Sık antibiyotik kullanımı bağırsak  ve ağız  florasının ( faydalı bakteriler ) zarar görmesine neden olur. Burada ki faydalı bakteriler hem vücudumuzu korurlar hemde bizim için gerekli vitaminlerin oluşmasına neden olurlar. Antibiyotik kullanımı sonrası diyare ( ishal ) olunması  yada ağızda mantarların çoğalması bu faydalı bakterilerin zarar gördüğü anlamına gelir. 

   Sık, düzensiz ve uygun dozda olmayan antibiyotik kullanımı antibiyotik drencine neden olur. Basit enfeksiyonların bile çok geç iyileşmesine, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olanlarda sorunlara neden olmaktadır. 

    Şikayetin geçmemesi ile birlikte aynı hastalık için bir çok defa hekime gitmek de işin ayrı bir sosyal sorunu. 

agrıkesiciler

 

Peki antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Ayrıca antibiyotik ihtiyacını azaltmak için neler yapılmalıdır.

  • Mutlaka doktor tavsiyesinde kullanılmalı
  • * Önerilen miktarda ( dozda ) ve zamanında kullanılmalı
  • * Yemeklerden 1-2 saat sonra alınmalı
  • * Doktor tarafından tavsiye edilen süreye uyulmalı erken bırakılmamalı
  • * Sağlıklı ve doğal gıdalar tüketilmeli
  • * Dişler mutlaka fırçalanmalı
  • * Diş çürüğüne neden olan gıdalar sık tüketilmemeli
  • * Ağız ve diş bakımına yeterli zaman ayrılmalı gerekli özen gösterilmeli
  • * Bağışıklık sistemini (vücudun enfeksiyon mücadele sistemi ) güçlendiren gıdalar tercih edilmeli

    Ayrıca belirtmek gerekir ki boğaz ve diş enfeksiyonları çocuklarda erken yaşta çok sık antibiyotik kullanımına neden olduğundan antibiyotik direnci çok daha hızlı gelişmekte.  Çocuklarda fazla şekerli gıda tüketimi ve kötü ağız bakımı, sadece ağız ortamı ile ilgli değil genel sağlık durumuyla da yakından  ilgilidir.

 
Görüntülenme: 588
Eklenme Tarihi: 06.01.2018