Dİş Ağartma Nedir?

Diş Ağartma Nedir ?

   Diş ağartma işlemi; dişlerin kendi renk tonlarının kimyasal ajanlarla daha açık renk hale getirilmesi işlemidir.

Bu işlemler için özel üretilmiş kimyasal ajanlar kullanılır. Dişetleri korunarak dişlerin ön yüzüne sürülerek bir kaç dakika beklenir. İstenilen renk tonu yakalanana belirli aralıklarla bu seanslara devam edilir. Genellikle hekimler tarafından klinik ortamlarda yapılabildiği gibi hastaların evde yaptığı sistemler de mevcuttur. 

   Kanal tedavisi ve amalgam dolgusu dişlerde oluşan renklenmeler, çeşitli nedenlerle sonradan oluşan diş renklenmeleri, doğal halinde koyu renk olan dişler nedeniyle bu işlemlere başvurulabilir.

Ağartma işlemi sonrası özellike canlı dişlerde hassasiyet oluşabilir. Bu nedenle mevcut durumda diş hassasiyeti bulunan hastalar öncelikle bu şikayetlerinden kurtulup sonra diş ağartma yaptırmaları daha uygun olur. Flor içeren vernikler, diş macunları, jeller uygulanarak bu hassasiyetin önüne geçilmeye çalışılır.

Çoğu zaman hastaların görünüm olarak memnun oldukları sonuçlar alınır. Ancak ilelebet süren bir durum değildir. Renkli gıda tüketimleri, çeşitli tütün mamüleri kullanımı bu işlemi vaktinden önce geri döndürebilir. Genellikle 4-5 yıl gibi bir kullanım süresi vardır. Özellikle doğal renklerinden açılan dişler eski hallerine dönme eğilimindedir.

 

Kimyasal ajan uygulanmış dişler ..

diş ağartma kimyasa

 

Diş Ağartma İşlemi Son Hali

diş ağartma son

 
Görüntülenme: 338
Eklenme Tarihi: 04.01.2018